Klimatyzacja też wymaga serwisu

22 lipca 2019, Author: Auto-Ram

O tym, że klimatyzacja samochodowa jest bardzo przydatnym wynalazkiem nikogo przekonywać nie trzeba. Zwłaszcza o tej porze roku:) Kojący chłód w upalne dni pomaga nam odetchnąć i skupić się na prowadzeniu pojazdu. Dodatkowo zapobiega uciążliwemu parowaniu szyb, które zmniejszając widoczność powodują nie tylko niski komfort jazdy ale wręcz potencjalne niebezpieczeństwo. Żeby klimatyzacja w aucie spełniała swoje funkcje, musimy zadbać o jej regularne czyszczenie i serwisowanie.

Pamiętajmy, że działanie klimatyzacji samochodowej przebiega w trudnych warunkach. Cały układ narażony jest na drgania, skoki temperatur oraz wysoką wilgotność. Łatwo więc może dochodzić do powstawania nieszczelności, które zmniejszają jej wydajność. Dlatego specjaliści zalecają przegląd klimatyzacji minimum raz w roku. Wizyta w serwisie jest wówczas świetną okazją do wymiany czynnika chłodniczego. Jest to również moment na dokładne czyszczenie klimatyzacji, najlepiej metodą ozonowania, która słynie z wysokiej skuteczności.

Czym grozi zbyt rzadkie serwisowanie klimatyzacji samochodowej?

Korzystając na co dzień z dobroczynnego działania klimatyzacji zapominamy, że potrzebny jest jej regularny serwis. Niestety nieoczyszczona klimatyzacja samochodowa może nie tylko zmniejszać komfort jazdy, ale stanowi również poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne środowisko panujące w systemie klimatyzacji stanowi wymarzone warunki dla rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni. W momencie uruchomienia klimatyzacji, mikroby te są rozpylane do kabiny pojazdu, gdzie mają kontakt z naszymi błonami śluzowymi oraz narządem wzroku. Dodatkowo nieuniknioną kwestią jest ich wdychanie. W efekcie mogą pojawić się u nas objawy przypominające grypę, pieczenie i zaczerwienie oczu oraz podrażnienie skóry. Brudna klimatyzacja w aucie jest natomiast szczególnie niebezpieczna dla osób uskarżających się na alergię oraz cierpiących na astmę oskrzelową.

Wielu z nas korzysta z klimatyzacji samochodowej jedynie w sezonie letnim, kiedy oczywista staje się potrzeba ochłodzenia przegrzanego wnętrza auta. Po zimie często okazuje się jednak, że klimatyzacja wydziela nieprzyjemny zapach, daje nikłe poczucie ochłody lub nie chłodzi zupełnie. Może to powodować niedostateczna ilość czynnika chłodniczego, od którego w dużej mierze zależy sprawność całego układu. Podczas normalnej eksploatacji w skali roku, w sposób naturalny może ubywać około 10-15% czynnika. Wydajność układu chłodzącego będzie więc stopniowo malała. Dodatkowo czynnik chłodniczy wymieszany jest z olejem smarującym sprężarkę, zapewniając jej optymalne warunki pracy. Regularne nabijanie klimatyzacji jest więc bardzo ważne dla jej prawidłowego funkcjonowania.

W związku z wilgotnym środowiskiem pracy klimatyzacji oraz faktem, że układ ten zabiera ciepło z kabiny auta, stwarza on wręcz wymarzone warunki dla rozwoju bakterii oraz grzybów. Drobnoustroje te wywołują szereg nieprzyjemnych objawów. Narażone są przede wszystkim górne i dolne drogi oddechowe, skóra, oczy oraz błona śluzowa jamy ustnej i nosa. Powstające alergeny nasilać będą reakcje ze strony układu odpornościowego, takie jak katar, kaszel, duszności, ból gardła czy pieczenie oczu. Toksyny grzybów mogą również powodować przykre objawy na skórze. Tak szerokie spektrum niekorzystnego wpływu na organizm powinno nas skłaniać do regularnych wizyt w serwisach. Potrzebne jest wówczas dokładne odgrzybianie klimatyzacji oraz jej ozonowanie. Usługi tego typu nie są zbyt kosztowne, a mają olbrzymi wpływ na zdrowie.

Znaczna część kierowców uważa, że jeśli klimatyzacja działa bez zarzutu lub niewiele straciła na swojej wydajności, to nie ma powodu, by wydawać pieniądze na jej serwis. Jest to niestety zgubne przekonanie, które znacznie skraca żywotność klimatyzacji w aucie. Przegląd raz do roku wraz z pobieżną diagnostyką to niewielki wydatek, tymczasem poważniejsza awaria, jak np. konieczność wymiany kompresora po zatarciu, wynikająca z naszych zaniedbań, to wydatek najczęściej 3-4 tysięcy tysięcy złotych. Rachunek ekonomiczny jest więc prosty – bardziej opłaca nam się regularny serwis oraz ozonowanie klimatyzacji niż naprawianie szkód i awarii, jakie powstają w wyniku zaniedbań.

Krzysztof Brzostowski

Comments (0)