Kiedy wymienić opony na zimowe?

24 listopada 2018, Author: Auto-Ram
Należy jednak pamiętać, że zasada 7° to idea, a nie sztywna granica. Jeśli średnio w czasie doby panują temperatury około 7° oznacza to, że w ciągu dnia może być cieplej, ale rano mogą występować przymrozki, nawierzchnia może być śliska itp. W takim przypadku opony zimowe należy zamontować kiedy tylko zacznie robić się chłodno. W tym roku mamy wyjątkowo ciepły ...listopad :) Kiedy więc należy wymienić ogumienie? Producenci opon nakłaniają do zmiany ogumienia, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada do 7°.

Wymiana oponPolskie prawo nie nakłada na kierowcę obowiązku sezonowej wymiany opona, a moment, w którym powinniśmy zacząć stosować opony zimowe nie jest w ogóle określony. Kiedy więc należy wymienić ogumienie?

Producenci opon nakłaniają do zmiany ogumienia, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada do 7°. Opony letnie charakteryzują się innym składem mieszanki gumowej niż opony zimowe. Poniżej pewnej temperatury opony letnie gwałtownie tracą część swoich właściwości.Oczywiście 7° jest granicą umowną, ale opony zimowe bez wątpienia należy zamontować, gdy temperatura zaczyna zbliżać się do 0°C. Bieżnik opony zimowej jest najlepiej przygotowany do pracy w zimowych warunkach. Warto użytkować opony zimowe, ponieważ posiadają wiele innych rozwiązań technologicznych, które zwiększają bezpieczeństwo zimą – odpowiednią rzeźbę i głębokość bieżnika, większą liczbę nacięć lamelkowych itp.

Należy jednak pamiętać, że zasada 7° to idea, a nie sztywna granica. Jeśli średnio w czasie doby panują temperatury około 7° oznacza to, że w ciągu dnia może być cieplej, ale rano mogą występować przymrozki, nawierzchnia może być śliska itp. W takim przypadku opony zimowe należy zamontować kiedy tylko zacznie robić się chłodno. W tym roku mamy wyjątkowo ciepły …listopad 🙂

W większości państw naszego kontynentu o tym, że należy założyć opony zimowe, decyduje data w kalendarzu. Najwcześniej, bo od 15 października, “zimówki” trzeba zakładać w Norwegii i w północnych częściach Włoch. Od 1 listopada opony zimowe obowiązują nie tylko w Czechach, ale i m.in w Austrii, Rumunii, Serbii. Na nakaz podróżowania na oponach zimowych od 10 listopada zdecydowała się Litwa. Od 15 listopada na zimowych oponach należy jeździć w Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz w Macedonii i w Czarnogórze. Co jednak ciekawe, słoweńskie przepisy pozwalają na jazdę zimą na letnich oponach, o ile ich bieżnik nie jest niższy niż 4 mm, a dodatkowo wozimy ze sobą łańcuchy.

Aż cztery kraje nakazują używanie zimowych opon od 1 grudnia. Na Łotwie i w Estonii trzeba ich używać do 1 marca, w Szwecji do 31 marca, a w Finlandii do końca lutego. Od 1 grudnia opony zimowe zakładają także kierowcy w Turcji i w Mołdawii. W Niemczech, Szwajcarii, w Lichtensteinie i we Francji prawo nakazuje używanie ogumienia adekwatnego do warunków pogodowych. Model mieszany natomiast występuje na Słowacji gdzie obowiązek jazdy na oponach zimowych obowiązuje między 15 listopada i 31 marca, ale wtedy gdy warunki są zimowe.

Opona, jako produkt finalny, to kompromis osiągów. Niektóre opony mają dłuższą żywotność, inne wyższą przyczepność. Istnieją wobec tego opony zimowe, które świetnie radzą sobie na suchej nawierzchni w temperaturze do 10°C. Analogicznie – wśród opon letnich znajdą się też takie, które nawet przy temperaturze 0°C gwarantują bezpieczeństwo. Dodatek krzemionki w mieszance gumowej opon zimowych gwarantuje zachowanie odpowiedniej elastyczności w niskich temperaturach. Krzemionka pozwala również na obniżenie oporów toczenia, dlatego czasem stosuje się ją w oponach letnich, dzięki czemu i te są w stanie zachować przyczepność w temperaturze poniżej 7°C.

Comments (0)

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *