Czy można zbić szybę ratując psa z rozgrzanego auta?

3 lipca 2018, Author: Auto-Ram

Podczas upalnych dni nie powinniśmy zostawiać zwierząt w samochodzie. Nawet na chwilę. Mimo to, każdego lata media informują o kolejnych przypadkach, kiedy ktoś postanowił „wyskoczyć po coś do sklepu”. Jak zachować się, gdy zobaczymy psa uwięzionego w rozgrzanym samochodzie, czy na pewno wolno nam rozbić szybę?

Sytuacja nie jest tak prosta, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wiele zależy od okoliczności, bo nie każdy pies zamknięty w samochodzie znajduje się w stanie zagrożenia zdrowia lub życia.

 Prawo pozwala nam zniszczyć czyjeś mienie, w tym przypadku samochód, ale jedynie w stanie wyższej konieczności. A więc kiedy istnieje realne zagrożenie, że zwierzakowi może stać się krzywda. A nie każda sytuacja wymaga interwencji. Część samochodów wyposażonych jest w systemy klimatyzacyjne, które pozwalają utrzymać niską temperaturę w środku także przy wyłączonym silniku.  Właściciel uszkodzonego samochodu może próbować dochodzić od nas odszkodowania za poniesione straty, wybitą szybę, uszkodzony lakier albo tapicerkę. Aby uniknąć zapłaty odszkodowania, będziemy musieli wykazać stan wyższej konieczności, a więc udowodnić, że sytuacja faktycznie zagrażała zdrowiu psa i że wymagała błyskawicznej reakcji.

Jak w takim razie ratować czworonoga, aby uniknąć kłopotów? W pierwszej kolejności należy zadzwonić na straż miejską albo policję, jeśli samochód stoi przed centrum handlowym, a zwierzak ma się dobrze, można poprosić ochroniarza o nadanie komunikatu w stylu: „Właściciel pojazdu o numerach rejestracyjnych … proszony jest o pilne podejście do samochodu”. Jeśli pies ma oznaki udaru cieplnego: płytki oddech, popada w letarg, nie reaguje na pukanie w szybę, a na miejscu wciąż nie ma policjantów, czas wziąć sprawy w swoje ręce. 

Rozsądnym posunięciem byłoby również znalezienie świadków, którzy w sytuacji konfliktowej mogliby potwierdzić, że zdrowie czworonoga było faktycznie zagrożone, a także nagranie całej sytuacji komórką. Takie zabezpieczenie dowodowe powinno zagwarantować nam, że w sytuacji spornej sąd stanie po naszej stronie. Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od czworonoga. Szkło jest hartowane, rozbije się w drobny mak, może zrobić zwierzakowi krzywdę. Jeśli pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Pamiętajmy, że zbijanie przedniej lub tylnej szyby na ogół nie ma sensu. Za znęcenia się nad zwierzętami grozi kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Jeśli sąd uzna, że było to szczególne okrucieństwo, kara może być jeszcze bardziej dotkliwa – do 3 lat więzienia. Sąd może również zasądzić prace społecznych bądź karę nawiązki w wysokości nawet do 100 tysięcy zł. 

Comments (0)

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *