Jak dbać o lakier samochodowy latem?

22 czerwca 2018, Author: Auto-Ram

Powłoka lakiernicza składa się z trzech warstw: podkładu, bazy (kolor) i lakieru bezbarwnego, który nadaje całości połysku i podnosi trwałość. Z biegiem czasu lakier bezbarwny w wyniku mycia i działania czynników atmosferycznych robi się coraz bardziej matowy i widać na nim zarysowania. Wówczas najczęściej trzeba go wypolerować. Zabieg jest inwazyjny, bo polega na starciu z nadwozia wierzchniej, zniszczonej warstwy farby.

W naszym warsztacie „polerkę” można wykonać jednak kilka razy. Warunek? Przy pomocy specjalnej pasty fachowiec zrobi to delikatnie, ścierając z nadwozia tylko minimalną warstwę lakieru. Żywotność i atrakcyjny wygląd powłoki lakierniczej można jednak wydłużyć przestrzegając kilku prostych zasad.

Szczególnie latem, w upalne i słoneczne dni szybko należy usuwać z lakieru ptasie odchody. Ich skład jest dla lakieru bardzo szkodliwy, wystarczy kilkanaście minut, aby na samochodzie pozostała matowa plama. Do mycia wystarczy letnia woda z szamponem, albo płyn do szyb. Pamiętajmy aby stosować miękką szmatkę. Zamiast tarcia, lepiej spryskać takie zanieczyszczenie i zaczekać, aż rozmoknie. Ryzyko uszkodzenia lakieru można zmniejszyć, dbając o regularne woskowanie karoserii. Najlepszym wyborem jest twardy wosk, który dobrze jest nałożyć na samochód przynajmniej dwa razy w roku. Taki preparat wytwarza na karoserii powłokę ochronną i nadaje autu połysk. Największą wadą tego typu preparatów jest kłopotliwe nakładanie. Aby nie pozostawić smug i właściwie go rozprowadzić, samochód musi być czysty i zupełnie suchy, a w garażu powinno być ciepło.

Rozwiązanie kompromisowe to mleczko z woskiem, które znacznie łatwiej rozprowadzić na nadwoziu. Ale i ono po wyschnięciu wymaga polerowania, które jest zajęciem czasochłonnym. Dużym problemem latem są owady, których najwięcej zbiera się na przedniej części samochodu podczas dalszych podróży. Z ich usunięciem nie warto czekać, ponieważ kiedy przyschną do nadwozia, bardzo trudno się ich pozbyć. Do umycia tak zabrudzonego samochodu należy użyć specjalnego środka. Najpierw nadwozie trzeba wypłukać czystą wodą, a następnie spryskać je chemią dedykowaną do usuwania owadów. Takie środki mają odpowiednie pH, dostosowane do tego rodzaju zabrudzeń. Dzięki nim chwilę później brud bez problemu zejdzie pod miękka szczotką zamaczaną w letniej wodzie z szamponem. Te proste zasady pozwolą nam dłużej cieszyć się atrakcyjnym wyglądem naszego auta.

Comments (0)

LEAVE A REPLY

Your email address will not be published. Required fields are marked *